Światowy Dzień Drzewa – obchodziliśmy 17 października

czwartek, 20 października 2016

W poniedziałek obchodziliśmy  w naszym przedszkolu Światowy Dzień Drzewa.  Do obchodów tego święta przygotowaliśmy się bardzo starannie. Przedszkolaki wiedzą: Co otrzymujemy z drzewa?, dla jakich stworzeń drzewa są domem i jak ważne są one dla każdego z nas. Wiedzą także o konieczności ich ochrony. Efektem tych działań edukacyjnych było wykonanie przez każdą grupę Drzewa w dowolnej technice. Wszystkie prace zostały zaprezentowane w holu przedszkola. Każda z grup wykonała przepiękne drzewo w formacie A0. Grupa V Tygryski pod kierunkiem pani Eweliny przygotowała inscenizację o tematyce ekologicznej.

Tygryski

Tygryski

Tygryski

Tygryski

Po przedstawieniu wszystkie grupy złożyły Przyrzeczenie Ekologa.

Przyrzeczenie Ekologa

Przyrzeczenie Ekologa

Przyrzeczenie Ekologa

Przyrzeczenie Ekologa

 Druga część dnia odbyła się w ogrodzie przedszkolnym gdzie posadziliśmy drzewo. Lubimy kontakt z przyrodą i doceniamy jej obecność wokół nas, dlatego wykorzystujemy każdą okazję, w której możemy dołożyć jakąś naszą cegiełkę do jej istnienia.

Sadzimy drzewo

Sadzimy drzewo

Sosna

Sosna

Dzień Drzewa

Dzień Drzewa

Warto wiedzieć

Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew